Już niedługo Ogólnopolskie Mistrzostwa w Biegu na Orientację – Puchar Najmłodszych 2018, kilka słów od Kierownika zawodów

Szanowni  mieszkańcy powiatu wieruszowskiego,

w czerwcu br. Ziemia Wieruszowska gościć będzie kilkaset dzieci, uczestników Pucharu Najmłodszych w biegu na orientację, nieoficjalnych mistrzostw Polski dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat, w tej dyscyplinie sportu, która na dobre zakorzeniła się w naszym powiecie.

Jej początki mają miejsce w 1996 roku, kiedy to wojewoda kaliski zarejestrował Uczniowski Klub Sportowy „Junior” w Ochędzynie, który w następnych latach dostarczył nam wiele radości i satysfakcji zwycięstwami w Mistrzostwach Polski  i  Europy w Radioorientacji Sportowej. W 2003r. dołączył kolejny UKS „Grom”  Sokolniki, kontynuujący pasmo sukcesów w radioorientacji. W 2007 roku  9 zawodników Gminy Sokolniki stanowiło trzon  młodzieżowej kadry Polski w ROS /radioorientacji sportowej/.  W 2010 roku powstała sekcja BnO UKS GOK Galewice, rozpoczynając aktywne szkolenie dzieci.

Zainteresowanie Orienteeringiem  /bieg, jazda rowerowa na orientację, radioorientacja sportowa / oraz inicjatywa starostwa powiatowego zaowocowały  pomysłem stworzenia sieci terenów do uprawiania orienteeringu  w wersji turystycznej pod nazwą  „ Powiat wieruszowski z mapą i kompasem”. W oparciu o istniejące opracowania map sportowych stworzono 9 tras orienteeringowych  /10. oddana zostanie jesienią br./, na których każdy może spacerować, jeździć rowerem, relaksować się w najczystszym środowisku leśnym, zdobywając przy tym  Odznakę Powiatową Orienteeringu Sprawnościowego w trzech stopniach. Do tej pory odznaki te zdobyło kilkaset osób z naszego terenu, ale także z całej Polski.  Takiej koncentracji map do uprawiania  orienteeringu , które Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych od 2011 roku promuje pod nazwą Zielony Punkt Kontrolny, nie ma nigdzie.

Ten fakt, znacznej  popularności tej ciekawej i kształcącej dyscypliny sportu w naszym powiecie spowodował, że Zarząd Polskiego Związku  Orientacji Sportowej  przyznał  nam organizację najważniejszej dla dzieci imprezy roku.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Pucharu Najmłodszych  został Wicestarosta Mirosław Urbaś, mnie powierzono funkcję Kierownika Zawodów.

Zawody rozegrane zostaną w dniach 1-3 czerwca, kolejno: w Sokolnikach –bieg sprinterski, Żdżarach- bieg klasyczny, Ochędzynie– bieg sztafetowy.

Znani w Polsce z aktywności sportowej, mamy okazję dać się poznać jako region ludzi życzliwych, przyjaznych i gościnnych. Przyjmijmy zatem dzieci, które będą obecne w naszych lasach, wsiach i miasteczkach , z uśmiechem i sympatią, a poniosą w Polskę  dobre wrażenia  i dobre zdanie  o nas.

Proszę o wyrozumiałość  gdy pojawią się okresowe niedogodności związane z pewnymi  ograniczeniami komunikacyjnymi, będą one krótkotrwałe, związane z bezpieczeństwem dzieci.

Z naszej strony dołożymy starań ,aby sportowe zmagania najmłodszych, dały im radość i satysfakcję.

Zapraszam Państwa  na nasze zawody – będą strefy dla widzów.

Kierownik zawodów

Adam Śliwakowski

Źródło: https://www.powiat-wieruszowski.pl/juz-niedlugo-ogolnopolskie-mistrzostwa-w-biegu-na-orientacje-–-puchar-najmlodszych-2018-kilka-slow-od-kierownika-zawodow.html